Jak nakreslit portrét

Kreslení portrétů je velmi krásné umění. Můžete se také naučit nakreslit svůj vlastní obrázek.   Existuje mnoho návodů a videí, podle kterých se můžete inspirovat. Každý začínající umělec má svůj osobní talent a nadání na kreslení ale někdy neví jak začít. Přitom je to jednoduché. Začněte. 

Pokud se chcete naučit kreslit portréty tužkou, je to jednoduché. V mojí škole vám ukážu jak kreslím já a dozvíte se zde jaké používám nástroje a techniky. Na této stránce najdete informace a detailní rady včetně fotografií. Postupně je zde budu přidávat a aktualizovat.

Vybral jsem pro Vás také několik videí o kreslení portrétů od dalších umělců, kde najdete mnoho užitečných rad a návodů. Pro shlédnutí videí klikněte ZDE.

Co budete potřebovat ke kreslení

Ke kreslení Vám postačí běžné umělecké grafitové tužky od firmy Koh-i-noor. Ideální je, pokud si pořídíte sadu 12ks tužek, kde budete mít k dispozici tužky všech tvrdostí od 2H až po 8B.

Velmi důležitou potřebou ke kreslení jsou gumy. Osvědčila se mi guma v tužce, kterou je možno strouhat na běžném strouhátku. Ostrou hranu uděláte zaříznutím obyčejným lámacím dožíkem.

Gum je k dispozici více druhů. Mezi ně patří například velmi měkké plastické gumy. které můžete tvarovat v ruce jako plastelínu. Tu používám na tapping a jemné detaily. 

Občas je potřeba rozetřít grafit na papíře a docílit tak efekt stínování a smíchání grafitu. K tomu používám lisované stírátko, nebo vatičky do uší. Na odstranění zbytku grafitu požívám houbičku na nádobí nebo tvrdší štětec. Měkký štětec je vhodná na nanášení grafitu pro efekt 3D

Pro kresbu pozadí, kde jsou větší plochy je vhodné použít velké tužky tvrdosti 2B, 4B a 6B.

Ideální je, pokud si pořídíte sadu na kreslení. Vyjde vás to na pár korun a můžete začít kreslit.

Na kreslení doporučuji abyste používali kvalitní papír. Obyčejné kreslící kartony moc nedeoporučuji. V dobrém papírníctví je možno zakoupit tvrdý kreslící papír i na kusy. Pro překreslování portrétu z fotografie na papír je výborné dlouhé pravítko 50-60cm. To používám ke zvětšování malého obrázku na požadovanou velikost portrétu třeba 1 : 1,4 apod.